log in

Χρήστος Γερακάκης

Champions League: Ας περάσει ο καλύτερος!

Καλησπέρα φίλοι αναγνώστες του Bet-Prognostika.com. Η νέα στοιχηματική σεζόν έχει ξεκινήσει και ήδη ο μεγάλος Τάσος Ναζαρίδης έχει ανεβάσει το πρώτο άρθρο του με την ανάλυση και τα μακροχρόνια της Premier League. Σήμερα ξεκινάω και γω με την αρθρογραφία αλλά όχι με τις αγαπημένες σας Μικρές Αγγλίες που ξεκίνησαν εδώ και 2 αγωνιστικές  και προσπαθώ ακόμα να βγάλω τα πρώτα συμπεράσματα. Σήμερα θα σας αναλύσω και θα προτείνω 2 σημεία από τις μεγάλες Ελληνικές αναμετρήσεις για τα προκριματικά του Champions League.

Ο Ολυμπιακός παρά το 1-0 στη Τουρκία ήταν ανώτερος των περιστάσεων και κατάφερε σταδιακά να αναπτύξει το παιχνίδι του και να επικρατήσει δίκαια έχοντας ως δύναμη την ποιοτική του μεσαία γραμμή με τον Βαλμπουενά να βρίσκεται σε γνώριμα κατατόπια και τον Σα να κλείνει τα ρολά κάτω απ’ τα δοκάρια στο πέναλτι της Μπασακσεχίρ στις καθυστερήσεις. Το πρώτο δύσκολο βήμα έγινε για τους Πειραιώτες οι οποίοι καλούνται να τελειώσουν την υπόθεση πρόκρισης στο Καραϊσκάκη και να αγωνιστούν με πάθος και υπομονή όπως και στο ματς με την Πιλζεν. Η άπειρη όπως φάνηκε Μπασακσεχίρ θα ψάξει από νωρίς το γκολ και αυτό ενδέχεται να δημιουργήσει κενά για τις δυνατές αντεπιθέσεις του Ολυμπιακού. Δεν θεωρώ πως θα κολλήσουν στην έδρα τους οι ερυθρόλευκοι έχοντας την αυτοπεποίθηση και το μομέντουμ με το μέρος τους. Στο 2,30 θα προτείνω τον Άσσο μαζί με το over 1,5.

Στη Τούμπα, ο ΠΑΟΚ έφερε μια «άτυχη», δεδομένου των γκολ που δέχτηκε, ισοπαλία με σκορ 2-2 και ο Άγιαξ θα έχει το αβαντάζ των γκολ στον σημερινό επαναληπτικό αγώνα. Προσωπικά δεν θα θεωρούσα άτυχο το αποτέλεσμα της ισοπαλίας του ΠΑΟΚ καθώς ναι μεν ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας την μεγάλη ανατροπή αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν μια τελείως διαφορετική και κουρασμένη ομάδα. Ο Πέλκας φάνηκε από την αρχή ότι σαν 9αρι δίπλα στον Άκπομ και με επιστροφές στην άμυνα, θα κάλυπτε πολλά χιλιόμετρα. Ο Γιαννούλης παρά την ασίστ στο πρώτο γκολ, ήταν κατώτερος των περιστάσεων και φάνηκε η απειρία του. Ο Αίαντας παρόλο αυτά ακόμα προσπαθεί να βρει τα πατήματα του στην αμυντική λειτουργία μετά την αποχώρηση των Ligt και Jong. Σε όλα αυτά προστίθενται και τα σύννεφα στο μέλλον Van De Beek στην ομάδα που όμως θα αγωνιστεί κανονικά όπως λέει και ο ίδιος. Οι Blind , Ziyech και Neres ανεβάζουν κατά πολύ τις στροφές της ομάδας. Μπορεί το γκολ του Huntelaar να ήταν όντως τυχερό με την κόντρα που βρήκε η μπάλα σε ανυποψίαστη φάση, αλλά ο Άγιαξ είχε κυριαρχήσει και πολιορκούσε την εστία του Πασχαλάκη σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Οπότε και το 2-2 του τελικού σκορ δεν ήταν και τόσο άτυχο. Ο ΠΑΟΚ δείχνει ότι έχει την δύναμη και τον ενθουσιασμό να πληγώσει τον Άγιαξ. Απ’ την άλλη μεριά οι γηπεδούχοι θα κοιτάξουν να τελειώσουν την πρόκριση και να εκμεταλλευτούν τα κενά. Γκολ γκολ λοιπόν σε απόδοση 1.85

Υ.Γ1. Μπορείτε να βρείτε τα σημεία μου για στοίχημα στον πίνακα του site, όπου ενημερώνεται καθημερινά με όλες μου τις επιλογές. Βάλτε το link στους σελιδοδείκτες σας και μείνετε ενημερωμένοι για όλα τα νέα σημεία που προκύπτουν.