Παναγιώτης Ζάρρας

Ευκαιρίες στα ειδικά παιχτών στα playoffs του ΝΒΑ!!!

Καλησπέρα στους ΝΒΑers του bet-prognostika.com!!! Χρόνια Πολλά σε όλο τον κόσμο, Χριστός Ανέστη (και όχι ΧΡΗΣΤΟΣ) !!! Υγεία και όμορφες στιγμές στις ζωές σας!!!

Για το 1ο μας κείμενο όσον αφορά τα playoffs του ΝΒΑ , δύο λέξεις θεωρώ είναι οι καταλληλότερες... ΠΑΤΑΓΩΔΗΣ, ΑΠΟΤΥΧΙΑ. Πέσαμε εντελώς έξω στις περισσότερες προβλέψεις μας, να ναι καλά η Utah Jazz που μας γλίτωσε στο 90+ από το jack pot.

Οι Cleveland Cavaliers έκαναν τα εύκολα δύσκολα στο τέλος, δεν εκμεταλλεύτηκαν το προβάδισμα που είχαν σε ΟΛΟ το ματς και στο τέλος με τη βοήθεια της τύχης, επικράτησαν κιόλας. Στο Σαν Αντόνιο, δεν υπήρξε ΠΟΤΕ ανταγωνιστικό ματς με τους Spurs να διασύρουν τους Grizzlies από τη 2η περίοδο και μετά, ενώ και οι Raptors ΜΠΛΟΚΑΡΑΝ στον ΓΙΑΝΝΑΡΟ και τους συμπαίχτες του, πετυχαίνοντας season-low σε πόντους στο Air Canada Center. Στα σημερινά έχουμε μόλις δύο ματς στο πρόγραμμα, τα δύο ίδια που μας έστειλαν κουβά προ 2 ημερών....

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (1)– ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΙΣΕΡΣ (0)
Νίκη στον πόντο, νίκη στην τελευταία φάση για τους Cavaliers, οι οποίοι δια πυρός και σιδήρου έκαναν το 1-0 στη σειρά. Είχαν το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι, έφτασαν τη διαφορά έως και το +12 στα τέλη της 3ης και εκεί που νομίζαμε πως θα έχουμε ένα σχετικά εύκολο ταμείο στην Quicken Loans Arena, ήρθε η 4η περίοδος να ανατρέψει τα πάντα. Χαλαροί και ψιλοφλώροι οι Cavs με την μπάλα, έπαιζαν με το χρονόμετρο σε κάθε επίθεση και σχεδόν... μοιραία, οι μαχητικοί Pacers και ο καυτός Paul George, έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι. Το απρόσμενο double-team στον PG13 στην τελευταία φάση, είχε σαν αποτέλεσμα να καταλήξει η μπάλα στον C.J.Miles ο οποίος βρήκε σίδερο.

Αρνητική εντύπωση προκάλεσαν οι δηλώσεις του George μετά τη λήξη του αγώνα, με τον star των Pacers να λέει ευθέως πως ‘’έχω μιλήσει με τον C.J. για φάσεις σαν και αυτή και συμφωνήσαμε πως σε τέτοιες περιπτώσεις, θα είναι καλό να παίρνω εγώ το τελευταίο σουτ’’. Οκ, δεν έχει άδικο αλλά είναι σαν να ‘’ψιλό’’ αδειάζει τους συμπαίχτες του με τα λεγόμενα του και ΕΙΔΙΚΑ όταν το λέει δημόσια στην press conference. Άλλωστε όταν σε έχουν double team Lebron-Irving , πόσο σοφό είναι να κάνεις ΥΠΟ ΑΥΤΕΣ τις συνθήκες το τελευταίο σουτ;;;; ο C.J Miles με τη σειρά του υποβάθμισε το γεγονός, συμφώνησε (εν μέρει) με τον ηγέτη τους, πέταξε όμως το καρφάκι του λέγοντας πως ‘’είμαι ένας από τους καλύτερους σουτέρ στη λίγκα και για να υπάρχω εκεί έξω στην τελευταία φάση, είμαι για κάποιο λόγο’’.

Όπως και να χει θεωρώ πως οι Pacers έχασαν μία (ίσως και μοναδική) ευκαιρία για το break στη σειρά. Δεν είμαι τόσο σίγουρος πως θα φέρουν ξανά ματς στην Quicken Loans Arena στον ΠΟΝΤΟ, και μάλιστα στην τελευταία φάση, ενώ από την άλλη σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν θα ορκιζόμουν πως ΜΠΟΡΟΥΝ να προστατέψουν την έδρα τους στα επόμενα ματς. Τώρα όσον αφορά το αποψινό, έχω την αίσθηση πως οι Cavs θα επικρατήσουν στο ρελαντί. Τι εννοώ;; δεν ξέρω αν μπουν για να διασύρουν τους Pacers... δεν γνωρίζω αν μπορούν στην παρούσα φάση, δεν είμαι σίγουρος για το αν υπάρχει και λόγος να το κάνουν. Έχω στο μυαλό μου ένα παιχνίδι στο οποίο το Cleveland θα είναι συνεχώς μπροστά, θα σκοράρει με συνέπεια ενώ ΣΙΓΟΥΡΑ θα αμυνθεί καλύτερα από το 1ο ματς της σειράς. Από την άλλη δεν πιστεύω πως οι Pacers θα βρουν τα ψυχικά αποθέματα να κοντράρουν σε 3ο σερί (+1 της κανονικής σεζόν) παιχνίδι τους Cavs στο Ohio, δεν τους εμπιστεύομαι πως θα φτάσουν τα ίδια επιθετικά στάνταρ. Σαν συνέπεια των παραπάνω θα κρατήσω ξανά το 1(-6.5) σε απόδοση 1.65 στη Stoiximan, ενώ από ειδικά παιχτών θα κρατήσω το head to head ‘’+4.0p Irving Vs Lebron James’’ , ευελπιστώντας από τον Kyrie πολύ ΠΟΛΥ πιο ουσιαστικό παιχνίδι παραγωγικά από το προηγούμενο και έναν βασιλιά... δημιουργικό παρά εκτελεστή!!!

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ (1) – ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ (0)
Δεν αξίζει να χαλάσω ούτε μισό-ιντερνετικό-σάλιο για το 1ο ματς της σειράς, παραδέχομαι πως έπεσα ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΞΩ στις εκτιμήσεις μου, οι Spurs κυριάρχησαν, δεν έδωσαν σε κανένα σημείο του αγώνα δικαίωμα αμφισβήτησης από τους Grizzlies και επιδιώκουν απόψε το 2-0 , πριν στείλουν τη σειρά στο Memphis. Η αλήθεια είναι πως μετά τα όσα αντίκρισα στο 1ο αγώνα, ΤΡΕΜΩ λίγο να πάω με το χάντικαπ των ‘’αρκούδων’’ κι ας συνεχίζω να πιστεύω μέσα μου πως το σημερινό θα είναι ολίγον τι ΠΙΟ ισορροπημένο από το προηγούμενο. Οι μπουκ συνεχίζουν να υποτιμάν τους φιλοξενούμενους, το 6.00+ στο 2πλο δηλώνει πως δεν έχουν καμία πιθανότητα για εκείνους κι εγώ με τη σειρά μου , θα πάω αποχή υπό το φόβο να εκτεθώ για 2η σερί φορά στο συγκεκριμένο. Καλούμαι να ψάξω τις ευκαιρίες στα ειδικά παιχτών.

Μου έκανε πολύ εντύπωση το όριο στα ριμπάουντ του Aldridge, με την εταιρεία της Stoiximan να το τοποθετεί στο 6.5!! Θα τιμήσω το over. Ο LaMarcus έμεινε στα 6 στο πρώτο ματς της σειράς, αγωνιζόμενος just 30 λεπτά, εκμεταλλευόμενος το ερωτικό σκηνικό στο παρκέ. Θεωρώ πως αν το παιχνίδι ήταν ελάχιστα πιο ισορροπημένο, ο PF των Spurs θα ίδρωνε κάποια λεπτά επιπλέον και θα περνούσε το όριο. Ελπίζω κάτι αντίστοιχο να συμβεί απόψε. Αν συμπληρώσει 35 λεπτά θεωρώ πως δεν θα έχουμε κάποιο πρόβλημα...!! Επόμενο και τελευταίο σημείο μου είναι το ‘’περισσότερες ασίστ’’ Tony Parker από Patty Mills. Αφενός ο Γάλλος παίζει περισσότερα λεπτά από ότι ο Αυστραλός, αφετέρου είναι πιο δημιουργικός απ’ ότι ο Mills ο οποίος νοιάζεται και για το instant scoring όταν έρχεται από τον πάγκο. Επιπλέον ό Parker βρίσκεται στο παρκέ σχεδόν πάντα με καλύτερους συμπαίχτες, συνεπώς είναι καλύτερες οι προυποθέσεις για σκοράρισμα απ’ ότι με τον Mills, με τον Αυστραλό να χρησιμοποιείται κυρίως με τη ‘’second unit ‘’ των σπιρουνιών...

Δείτε Ε Δ Ω τις σημερινές μου επιλογές μαζί με τον γενικό πίνακα στατιστικής μου από την αρχή της χρονιάς....