Powered by EverLive.net
log in

Γιώργος Χρηστάκος

Η ώρα του Τίεμ!

Σε φουλ ρυθμούς συνεχίζεται το Ρολάν Γκαρός και αν κάτι μας κάνει (δηλαδή δεν θα έπρεπε να μας κάνει) εντύπωση, είναι η απίστευτη κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο Ράφα Ναδάλ. Ο Ισπανός είναι τρομερός και τη δεδομένη στιγμή μοιάζει να μην έχει αντίπαλο, ειδικά όταν αγωνίζεται στην επιφάνεια της οποίας θεωρείται και δίκαια ο καλύτερος όλων. Στον τελευταίο του αγώνα, που πήρε το εισιτήριο για τους «8», αντιμετώπισε ένα σπεσιαλίστα του χώματος, τον Μπαουτίστα – Αγκούτ τον οποίο κατατρόπωσε με πολύ μεγάλη άνεση. Στην επόμενη φάση τον περιμένει ακόμα ένας συμπατριώτης του και μετρ της χωμάτινης επιφάνειας, ο Καρένιο – Μπούστα που χθες μετά από μια μεγάλη μάχη πέταξε έξω τον Μίλος Ράονιτς.

Σήμερα έχω επιλογές τόσο από τους τελευταίους αγώνες της φάσης των «16», όσο και από την μεγάλη μάχη των προημιτελικών, ανάμεσα στον Ντόμινικ Τίεμ και τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Βερντάσκο (37) – Νισικόρι (9)

Απίστευτο τουρνουά από τον μετρ του χώματος, Φερνάντο Βερντάσκο, που στον προηγούμενο αγώνα του νίκησε με μεγάλη άνεση τον Πάμπλο Κουέβας και αν η νίκη του δεν ήταν τόσο μεγάλη έκπληξη μιας και η ποιότητα του είναι γνωστή, η τόση άνεση αλήθεια είναι ότι μας παραξένεψε. Για τον Νισικόρι δεν έχουμε να πούμε και πολλά. Ο Ιάπωνας είναι σταθερά μέσα στο top-10 και συνήθως μέσα στους 5 κορυφαίους ενώ και σε όλα τα Grand Slam που αγωνίζεται πάντα σχεδόν είναι εκ των κορυφαίων. Του λείπει το βήμα παραπάνω αλλά έχει μπροστά του αρκετά χρόνια για να το κάνει. Κόντρα στον Βερντάσκο, πέραν  των πρώτων δύο αγώνων που είχε 2 ήττες (η μια ήταν εγκατάλειψη), ακολούθησαν τρεις σερί νίκες. Τελευταία φέτος στο Μαϊάμι με 2-1, ενώ έπαιξαν και πέρυσι στο Γαλλικό Όπεν, με τον Ιάπωνα να επικρατεί με 3-2. Νίκη του Νισικόρι περιμένω και σήμερα και πολύ δύσκολα δεν θα μας επιβεβαιώσει ο αεικίνητος Κέι. Η νίκη του στο 1.53 είναι οριακά αποδεκτή αλλά την κρατάμε.

Άντερσον (56) – Τσίλιτς (8)

Μετά τις εύκολες νίκες επί του Κύργιου και του Τυνήσιου Τζαζίρι, ήρθε η ώρα να δυσκολευτεί ο Άντερσον αφού για να αποκλείσει τον Έντμουντ χρειάστηκε 5 σετ και ανατροπή αφού έχανε με 2-1 σετ! Ο Τσίλιτς πάλι, τα πάει περίφημα έχοντας 3 νίκες σε straight sets νικώντας κατά σειρά, Γκούλμπις,  Κράβτσουκ και Φελιθιάνο Λόπεθ. Ο Κροάτης κάτοχος ενός Grand Slam, δείχνει ικανός να φτάσει ακόμα παραπέρα και ο Άντερσον όσο καλά και αν είναι, δύσκολα θα σταθεί εμπόδιο στο δρόμο του. Σε αγώνες Grand Slam έχουν δύο αναμετρήσεις με τον Κροάτη να έχει το απόλυτο. Ήταν το 2009 στο Αυστραλιανό όπου επιβλήθηκε με 3-1 σετ, ενώ με το ίδιο σκορ κέρδισε και το 2014 στο Αμερικανικό. Τριτώνει τις slam νίκες του κόντρα στον Νοτιοαφρικάνο και μάλιστα με σχετική άνεση. Για το λόγο αυτό επιλογή μου εδώ είναι σετ σκορ 0-3.

"Ανοίξτε με απόλυτη ασφάλεια τον λογαριασμό σας στην My Paysafe Card εδώ (Κλικ εδώ)"

Βαβρίνκα (3) – Μονφίς (16)

Αναμφισβήτητα θα είναι ένας πολύ όμορφος αγώνας. Πάντα οι αγώνες που συμμετέχει ο τρελό-Μονφίς έχουν υλικό να θαυμάζουμε. Στη φετινή διοργάνωση ο αγώνας του Γάλλου με τον «ράσταμαν» Ντάστιν Μπράουν ήταν ένα highlight ολόκληρο. Χθες ο Μονφίς πέρασε το εμπόδιο του Ρισάρ Γκασκέ, ο οποίος εγκατέλειψε, ενώ ο Μονφίς προηγείτο με 4-3 games στο τρίτο σετ, έχοντας μοιραστεί από ένα με τον συμπατριώτη του. Ο Σταν μετά την σχετικά δύσκολη επικράτηση του κόντρα στον Ντολγκοπόλοφ, επανήλθε στις μεγάλες εμφανίσεις, επικρατώντας άνετα του Ιταλού Φάμπιο Φονίνι στα 3 σετ. Ο Ιταλός άντεξε ένα σετ και μετά κατέρρευσε. Ο Ελβετός, κάτοχος 3 slam τίτλων, είναι εκ των διεκδικητών του τίτλου και αποτελεί μια από τις λίγες απειλές για τον Ράφα Ναδάλ. Θα είναι δύσκολο ματς με αρκετά games και πιθανόν να τραβήξει σε διάρκεια, αλλά εκτιμώ ότι ο «Stan the man» θα πάρει τη νίκη. Ασφαλέστερη επιλογή εδώ το over 37.5 games.

Τίεμ (7) – Τζόκοβιτς (2)

Για μένα αν κάποιοι είναι υποψήφιοι να κόψουν το δρόμο του Ναδάλ από το 10ο Ρολάν Γκαρός της καριέρας του, αυτοί είναι οι Βαβρίνκα και Τίεμ. Δεν θα επέλεγα Τζόκοβιτς και Μάρεϊ για το λόγο ότι ο Σέρβος δεν με πείθει, αν και κόντρα στον Ράμος – Βινιόλας ήταν καλός, ενώ ο Μάρεϊ στο χώμα ποτέ δεν εντυπωσιάζει. Στο τελευταίο του ματς κόντρα στον Ντελ Πότρο πήρε τη νίκη με 3-0 όμως στα πρώτα 2 σετ έδειξε κάποιες αδυναμίες που ο Ναδάλ μπορεί άνετα να εκμεταλλευτεί. Ο Τίεμ όπως πολλάκις έχω αναφέρει είναι το μέλλον του τένις και παρέα με τον Σάσα Ζβέρεφ έχουν να μας χαρίσουν τεράστιες μάχες. Ο Αυστριακός πάει δίχως φρένα ως τώρα με 4 straight set νίκες, αποκλείοντας κατά σειρά τους Τόμικ, Μπολέλι, Τζόνσον και Θεμπάγιος. Ο αγώνας αυτός θα είναι ο 6 του κόντρα στο τεράστιο «Νόλε» και ο Σέρβος νούμερο 2 του κόσμου δεν έχει χάσει ακόμα. Λέω ακόμα, γιατί πιστεύω πως ήρθε η ώρα να σπάσει το ρόδι ο Τίεμ και να κάνει ακόμα μια top-10 νίκη κόντρα σε ένα μύθο του αθλήματος. Δεν είναι το φαβορί αλλά νομίζω είναι η στιγμή του και στο τέλος θα το κάνει. Η νίκη του στο 2.80.