log in

Ιταλία

Ανάλυση - προγνωστικά Serie A - 33η αγωνιστική

Όλο και πιο κοντά στην στέψη βρίσκεται η Γιουβέντους καθώς η Νάπολι δεν μπόρεσε να σηκώσει το βάρος του πρωταθλητισμού για ακόμη μια χρονία, σημαντικό μας το Φιορεντίνα - Λάτσιο και το Τορίνο - Μίλαν.

Μπενεβέντο - Αταλάντα (19:00)

Μπενεβέντο: Κατάφερε να πάρει τον πρώτο εκτός έδρας βαθμό για φέτος καθώς πήρε την ισοπαλία στην έδρα της Σασσουόλο χάρη σε δύο τέρματα του φορμαρισμένο Ντιαμπατέ, παίζει χωρίς άγχος εδώ και καιρό και σχεδιάζει για την επόμενη χρονία ώστε να επιστρέψει στην κατηγορία.

Αταλάντα: Ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο ενάντια στην Ίντερ και σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες, στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ισορρόπησε και το 0-0 δεν άλλαξε ποτε. Η διαφορά της από την 7η θέση παρέμεινε στους δύο βαθμούς καθώς γκέλαρε και η Φιορεντίνα. Συνεχίζουν εκτός οι Σπινατσόλα και Ίλισιτς.

Εκτίμηση: Πιο απελευθερωμένη παρουσιάζεται εκτός έδρας η Αταλάντα, το διπλό μπαίνει σε κάποια δυάδα.

Βερόνα - Σασσουόλο (21:45)

Βερόνα: Πρόκειται ίσως για την χειρότερη ομάδα στη κατηγορία καθώς ακόμη και η Μπενεβέντο έχει δείξει πως μπορεί να παίξει ποδόσφαιρο, ηττήθηκε με 2-0 στη Μπολόνια, το 1-0 έγινε στο 31 και το 2-0 στις καθυστερήσεις του αγώνα, πολύ σημαντικό παιχνίδι για αυτή το σημερινό.

Σασσουόλο: Για ακόμη ένα παιχνίδι απέτυχε να εκμεταλευτεί την έδρα της και έμεινε στο 2-2 με την υποβιβασμένη Μπενεβέντο, βρίσκεται στο +4 από τους τρεις τελευταίους και με νίκη σήμερα θα είναι πολύ άνετη για τη συνέχεια.

Εκτίμηση: Η Σασσουόλο εκτός έδρας αποδίδει καλύτερα όμως η απόδοση του διπλού είναι μικρή για τη δυσκολία του παιχνιδιού.

Σαμπντόρια - Μπολόνια (21:45)

Σαμπντόρια: Στάθηκε καλά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνο όπου δέχτηκε το 1-0, στη συνέχεια στο δεύτερο δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση και ηττήθηκε με 3-0 από την Γιουβέντους στο Τορίνο, ήττα εντός προγράμματος για την Σαμπντόρια η οποία δεν έχασε πολλά καθώς γκέλαραν και οι υπόλοιπες ομάδες που διεκδικούν την 7η θεση.

Μπολόνια: Παρά το γεγονός ότι ειναι αδιάφορη κέρδισε την Βερόνα με 2-0, το σκορ άνοιξε ο Βέρντι με φαουλ στο 31 ενώ το 2-0 έγινε στις καθυστερήσεις του αγώνα, ακόμη μια χρονία που θα τερματήσει στη μέση του βαθμολογικού πίνακα.

Εκτίμηση: Η Σαμπντόρια έχει το κίνητρο αλλά η Μπολόνια δεν θα κάτσει να χάσει, παίζετε ο άσος εν πάσει περιπτώση.

ΣΠΑΛ - Κιέβο (21:45)

ΣΠΑΛ: Ευρώπη ενάντια σε παραμονή σημειώσατε 2, έκανε καλή εμφάνιση ενάντια στην Φιορεντίνα και κατάφερε να πάρει τον Βαθμό από το Αρτέμιο φράνκι, αήττητη σε 7 συνεχόμενα παιχνίδια φαίνεται πως έχει το μομέντουμ για να παραμείνει στην κατηγορία.

Κιέβο: Έπαιξε για την ισοπαλία ενάντια στη Τορίνο και την πήρε σχετικά εύκολα, σβηστό 0-0 και όλοι ευχαριστημένοι. Στο +3 από την τελευταια τριάδα δεν είναι όσο άνετη όσο θα ήθελε, μετράει 9 συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες.

Εκτίμηση: Η ΣΠΑΛ είναι καλύτερη ομάδα και σε καλύτερο φεγγάρι, όμως αυτά τα παιχνίδια έχουν τεράστια σκοπιμότητα, ρίσκο στην ισοπαλία.

Τορίνο - Μίλαν (21:45)

Τορίνο: Έμεινε στο 0-0 με την Κιέβο εκτός έδρας σε ένα βαρετό παιχνίδι όπου οι γηπεδούχοι κοιτούσαν μόνο την άμυνα τους και οι φιλοξενούμενοι δεν καιγόντουσαν και να σκοράρουν, στην μέση της βαθμολογίας δεν έχει κάποιο στόχο για φέτος.

Μίλαν: Με μια φοβερή επέμβαση του ο Ντοναρούμμα στέρησε στη Νάπολι τις όποιες ελπίδες είχε για να κατακτήσει το πρωτάθλημα κρατόντας το 0-0 στο Σαν σίρο σε ένα παιχνίδι που η Νάπολι είχε τον πρώτο λόγο, δύσκολα θα προλάβει την 4η θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ η ομάδα του Γκατούζο.

Εκτίμηση: Παράδοση στις ισοπαλίες έχουν οι δύο ομάδες οι οποίες δεν ανήγονται πολύ τελευταία, Under.

Φιορεντίνα - Λάτσιο (21:45)

Φιορεντίνα: Δεν εκμεταλεύτηκε τις γκέλες της Αταλάντας και της Σαμπντόριας καθώς γκέλαρε και η ίδια εντός έδρας με την Σπαλ, το τελικό 0-0 είναι μάλλον άδικο καθώς ήταν πολύ καλύτερη αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Λάτσιο: Στο ντέρμπι της πόλης ενάντια στη Ρόμα είχε κούραση και απογοήτευση αλλά στάθηκε αξιοπρεπώς, στο δεύτερο ημίχρονο όταν δυσκόλεψαν τα πράγματα ο τερματοφύλακας της και το δοκάρι την γλύτωσαν από τα χειρότερα για το τελικό 0-0.

Εκτίμηση: Έχουν αρκετό ταλέντο μπροστά και οι δύο, μπορούν να πετύχουν από ενα τέρμα.