Ιταλία

Ανάλυση - προγνωστικά Serie A - 24η αγωνιστική ( Κυριακή)

Μέτριο το σημερινό πρόγραμμα στην Serie A με το παιχνίδι που ξεχωρίζει να είναι το Τορίνο - Ουντινέζε, ευκαιρεία για Ρόμα να επιστρέψει στις νίκες, ξανά χωρίς Ικάρντι η Ίντερ.

Σασσουόλο - Κάλιαρι (13:30)

Σασσουόλο: Νύχτα ντροπής στο Τορίνο, δέχτηκε μόλις 7 γκολ από την Γιουβέντους  με τα πρώτα τέσσερα να έρχονται μέχρι το 38. Βρίσκεται ακόμη στο +5 από τον υποβιβασμό, έξαλλος ήταν ο Ιακίνι μετά το παιχνίδι με την ομάδα του. Μοναδική απουσεία ο Λεστέρτ. Εντός έδρας έχει συλλέξει μόλις 9 βαθμούς.

Κάλιαρι: Αρκετή βαθμολογική άνεση της έδωσε το διπλό μέσα στην ΣΠΑΛ, ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλο της και το τελικό 0-2 μοιάζει φτωχό, μετράει 9 2-3 γκολ στα 11 τελευταία. Βρίσκεται στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη και δεν ανυσηχεί ιδιαίτερα. Εκτόις οι Φαράγκο και Τζιανέτι.

Εκτίμηση: Κάκιστη η Σασσουόλο εντός έδρας ενώ η Κάλιαρι έχει βγάλει 3 διπλά φέτος, βρήκε και τα έκανε απέναντι στην ΣΠΑΛ ίσως τα βρει και τώρα, πιο ασφαλής επιλογή το χ2

Ίντερ - Μπολόνια (16:00)

Ίντερ: 8 παιχνιδια χωρις νίκη μετράει η Ίντερ που έχει υποχωρήσει για τα καλά στην βαθμολογία. Στο τελευταίο έμεινε στο 1-1 εντός έδρας με αντίπαλο την Κροτόνε. Το σκορ άνοιξε ο Έντερ στο 23 ενώ η ισοφάριση ήρθε στο 60. Θα μπορούσε κάλιστα να είχε ηττηθεί στο τέλος. Εκτός ξανά ο πρώτος σκόρερ Ικάρντι.

Μπολόνια: Δεν εκμεταλεύτηκε την έδρα της και δέχτηκε την ήττα εντός έδρας με 1-2 από την Φιορεντίνα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 41 με απευθείας εκτέλεση κόρνερ ενώ με το ίδιο νόμισμα απάντησαν οι γηπεδούχοι στο 44! Το τελικό 1-2 διαμόρφωσε ο Κιέζα με όμορφη προσπάθεια. Σημαντική απουσεία του Βέρντι.

Εκτίμηση: Κακή η Ίντερ αλλά η Μπολόνια δεν τραβάει για κόντρα

Κιέβο - Τζένοα (16:00)

Κιέβο: Ακόμη μια ήττα γνώρισε η ιέβο που ηττήθηκε με 1-0 από την Αταλάντα. Έστησε το κλασικό λεοφωρείο πίσω ομως χάρη σε ένα κόρνερ στο 72 κρίθηκε η αναμέτρηση. Μετράει 2 ισοπαλίες και 7 ήττες στα 9 τελευταία. Τιμωρημένος ο Κατσιατόρε.

Τζένοα: Τρεις βαθμούς που δεν θα περίμενε κατάφερε να πάρει η Τζένοα καθώς επικράτησε με 1-2 στο Ολίμπικο επί της Λάτσιο χάρη σε γκολ του Λαξάλτ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Είχε προηγηθεί στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ισοφαρίστηκε στο 59. 10/12 εκτός έδρας 0-1 γκολ και νο γκολ. Εκτός οι Ροσετίνι, ίτζο, Βελόσο, Ροζι, Ταρράμπτ.

Εκτίμηση: Πολλοί θα πάνε στο Χ αλλα η καλύτερη επιλογή είναι η αποχή.

Τορίνο - Ουντινέζε (16:00)

Τορίνο: Έμεινε πίσω στο σκορ στην έδρα της Σαμπντόρια με απευθείας εκτέλεση φαουλ αλλά δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε με τον Άκουα στο 23 ο οποίος στο 73 μάλιστα αποβλήθηκε. Παραμένει αήτητη από τότε που ανέλαβε ο Ματζάρι. Εκτός οι Άκουα, Λιάνκο.

Ουντινέζε: Ο Σούσο την έβαλε πίσω στο σκορ με μια βολίδα από τα 35 μέτρα αλλά δεν πτοήθηκε, πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο όταν η Μίλαν έμεινε με 10 παίκτες και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση χάρη σε αυτογκολ του Ντοναρούμμα, πλεόν βρίσκεται στο -5 από την έκτη θέση. Εκτός ο Ντανίλο.

Εκτίμηση: Δεν χωρίζουν πολλά τις δύο ομάδες, μια ισοπαλία θα ήταν δίκαιο αποτέλεσμα.

Ρόμα - Μπενεβέντο (21:45)

Ρόμα: Επιτέλους νίκη για τη Ρόμα που επικράτησε με 0-1 επί της Βερόνα με το μοναδικό τέρμα να έρχεται στο πρώτο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο έμεινε με 10 λόγο αποβολής του Πελλεγκρίνι αλλά δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου. Με νίκη σήμερα επιστρέφει στην 4αδα. Εκτός οι Πελλεγκρίνι, Ναινγκόλαν, Κάρσντροπ, Σίλβα, Γκοναλόνς, Μπρούνο πέρες.

Μπενεβέντο: Δέχτηκε την ήττα με 0-2 από την Νάπολι με μια αξιοπρεπής εμφάνιση, μετράει 11 ήττες σε 11 εκτός έδρας παιχνίδια φέτος και η παραμονή πλέον φαντάζει όνειρο. Εκτός οι Λουτσίονι, Αντέι, Κατάλντι.

Εκτίμηση: Δεν θα παίξει για να χάσει η Μπενεβέντο όμως ο άσος εν τέλει μπορεί να έρθει και με χάντικαπ