Ιταλία

Ανάλυση - προγνωστικά Serie A - 23η αγωνιστική ( Κυριακή )

Εύκολο έργο πιθανολογείται να έχουν σήμερα οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος καθώς Νάπολι και Γιουβέντους αντιμετωπίζουν Μπενεβέντο και Σασσουόλο αντίστοιχα, στη Βερόνα ταξιδεύει η Ρόμα για να βρεθεί στο -1 από την Ίντερ, ύπουλο παιχνίδι για την Αταλάντα.

Βερονα - Ρόμα (13:30)

Βερόνα: Εντυπωσιακή νίκη με έκταση που κανείς δεν περίμενε πέτυχε στο Αρτέμιο Φράνκι ενάντια στην Φιορεντίνα με το σκορ του αγώνα να είναι το 1-4. Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν τις ευκαιρίες η Βερόνα είχε όμως την ουσία, άνοιξε το σκορ με τον γνώριμο στους Έλληνες Βούκοβιτς, στη συνέχεια ο Κεαν πέτυχε 2 τέρματα ενώ το τελικό 1-4 έγραψε ο Φεράρι. Εκτός σήμερα οι Κεαν και Τσέρτσι.

Ρόμα: Μετράει 7 παιχνίδια χωρίς νίκη μετά την εντός έδρας από την Σαμπντόρια με 0-1. Ήταν καλύτερη έφτιαξε φάσεις, έχασε πέναλντι με τον Φλορένζι στο πρώτο ημίχρονο όμως ο νόμος του ποδοσφαίρου την τιμώρησε καθώς δέχτηκε το μοναδικό τέρμα στο 80. Μεταγραφικά αποχώρησαν οι Μορένο και Έμερσον και αποκτήθηκε ο Σίλβα δανεικός από την Σπόρτινγκ. Εκτός οι Ντε Ρόσι, Γκοναλόνς, Κάρσντροπ και Σικ.

Εκτίμηση: Δεν είναι εύκολη έδρα το γήπεδο της Βερόνα και με τη Ρόμα τόσο ντεφορμέ το αφήνουμε

Αταλάντα - Κιέβο (16:00)

Αταλάντα: Ένα γρήγορο γκολ του Ιγκουαίν έκρινε και το τελικό αποτέλεσμα στο πρώτο παιχνίδι για το κύπελλο ενάντια στη Γιουβέντους. Στο πρωτάθλημα πήρε εύκολη νίκη ενάντια στην Σασσουόλο εκτός έδρας με 0-3 και παρέμεινε σε τροχιά Ευρώπης. Δεν έκανε κάποια σημαντική προσθήκη. Σημαντικές απουσίες για την Αταλάντα σήμερα καθώς απουσιάζει ο Γκόμεζ και ο Καλντάρα.

Κιέβο: Εκτέλεσε άριστα το πλάνο του προπονητή της ενάντιον στην Γιουβέντους όμως οι δύο αποβολές των παικτών της δεν την άφησαν να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι, έτσι ηττήθηκε με το τελικό 0-2. Χωρίς νίκη εδώ και 8 αγωνιστηκές. Απέκτησε τον Τζιακερίνι από την Νάπολι. Εκτός οι Κατσιατόρε, Μπαστιέν.

Εκτίμηση: Κακή εντός έδρας η Αταλάντα που δεν θα έχει και τον Γκόμεζ σήμερα, το παιχνίδι οδηγείται πρως το Χ

Κάλιαρι - ΣΠΑΛ (16:00)

Κάλιαρι: Έμεινε πίσω στο σκορ ενάντια στην Κροτόνε και στο 45 έμεινε και με 10 παίκτες, αμέσως μετά ισοφάριε με απευθείας εκτέλεση φαουλ για το τελικό 1-1. Δέχτηκε γκολ στις καθυστερήσεις που ακυρώθηκε ως Οφφσάιντ κακώς παρά τη χρήση του VAR, στην ομάδα επέστρεψε ο ταλαντούχος Χαν μετά τον δανεισμό του στη Περούτζια.

ΣΠΑΛ: Μετά το παιχνίδι με τη Λάτσιο παρουσιάστηκε πιο σοβαρή ενάντια στην Ίντερ, έκλεισε τις γραμμές και πήγε για την ισοπαλία την οποία πήρε χάρη σε γκολ του Παλόσκι στο 90 για το τελικό 1-1. Μεταγραφικά έκανε κάποιες κινήσεις τίποτα το τρανταχτό όμως.

Εκτίμηση: Εξάποντο παραμονής παρόλα αυτά το όβερ έχει καλή τύχη.

Μπολόνια - Φιορεντίνα (16:00)

Μπολόνια: Φωνάζει δικαίως για την διαιτησία η Μπολόνια, προηγήθηκε πριν περάσει το πρώτο λεπτό ενάντια στην Νάπολι, ισοφαρίστηκε με αυτογκόλ στο 5 ενώ στο 34 ζητάει καθαρό πέναλντι για χέρι του Κουλιμπαλί, αντί για αυτό δίνετε ανύπαρκτο 3 λεπτά μετά στον Μέρτενς για το 2-1. Το τελικό 3-1 έγινε στο 59. Καλή προσθήκη ο Ορσολίνι. Τραυματίας ο παικταράς Βέρντι.

Φιορεντίνα: Κάζο. Με μια λέξη μπορεί να χαρακτηριστεί αυτό που έγινε την περασμένη αγωνιστική με αντίπαλο τη Βερόνα, έφτιαξε πάρα πολλές ευκαιριες αλλά δέχτηκε 4 γκολ και έχασε με 1-4. Κάκιστο το κλίμα στην ομάδα που δείχνει πως δεν μπορεί να διεκδηκήσει Ευρωαική θέση για δεύτερη συνεχώμενη χρονία. Τράμπα Φαλτσινέλι με Μπαμπακαρ ανάμεσα σε Φιορεντίνα και Σασσουόλο στα μεταγραφικά. Τραυματίας ο Πετζέγια.

Εκτίμηση: Από μεγάλη σφαλιάρα έρχεται η Φιορεντίνα, πιθανό να δεχτεί άλλη μια

Ουντινέζε - Μίλαν (16:00)

Ουντινέζε: Με αρκετή τύχη κατάφερε να αποδράσει από την έδρα της Τζένοα με τους τρεις βαθμούς, άνοιξε το σκορ στο 61 στη συνέχεια πιέστηκε με την Τζένοα να χάνει απίστευτη ευκαιρεία στο 85. Μετράει 2 ισοπαλίες στα 23 τελευταία παιχνίδια. Τραυματίες οι Σαμίρ, Αντάν και Βίντμερ.

Μίλαν: Σε ανοδική πορεία η Ίντερ καθώς επικράτησε με 2-1 επί της Λάτσιο στο πρωτάθλημα, το σκορ άνοιξε ο Κουτρόνε χρησιμοποιώντας το χέρι του, ισοφαρίστηκε στο 20 όμως ο Μποναβεντούρα έκανε το τελικό 2-1 στο 44. Στο κύπελλο πάλι ενάντια στη Λάτσιο έμεινε στο 0-0  και η πρόκριση θα κριθεί στη Ρώμη. Δεν απέκτησε κάποιον παίκτη. Εκτός οι Κόντι και Ροντρίγκεζ.

Εκτίμηση: Δύσκολο να βρεις σημείο, αν δεν υπήρχε η κόπωση από το κύπελλο ίσως πηγαίναμε στο διπλό.