Ανάλυση - προγνωστικά Serie A - 19η αγωνιστική

Τελευταία αγωνιστική για την φετινή χρονία στη Serie A με τα παιχνίδια Φιορεντίνα - Μίλαν και Ίντερ - Λάτσιο να ξεχωρίζουν.

Φιορεντίνα - Μίλαν (13:30)

Στατιστικά στοιχεία: 2-4-4 στα τελευταία 10

Φιορεντίνα: Κατάφερε να πάρει το διπλό στο Κάλιαρι παρά τη μέτρια εμφάνιση που πραγματοποίησε χάρη σε γκολ του Μπαμπακάρ στο 82. Έτσι ξαναμπήκε στη διεκδίκηση για μια Ευρωπαική θέση. Στο κύπελλο αποκλείστηκε από τη Λάτσιο εκτός έδρας με 1-0. Δέχτηκε το μοναδικό γκολ στο 5 και δεν μπόρεσε να απαντήσει στη συνέχεια. Τραυματίας ο Γκασπάρ.

Μίλαν: Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος, σε τραγική κατάσταση τον τελευταίο καιρό, αντιμετώπισε την Ίντερ που βρίσκεται σε παρόμοια κατάσταση στο κύπελλο και κατάφερε να προκριθειί χάρη σε γκολ του Κουτρόνε στο 103. Στο πρωτάθλημα ηττήθηκε με 0-2 από την Αταλάντα πραγματοποιόντας τραγική εμφάνιση. Τραυματίες οι Κάλινιτς, Κόντι, Αμπάτε.

Εκτίμηση: Δεν τελείωσαν τα προβλήματα με μια πρόκριση στη Μίλαν, ο άσος έχει τον πρώτο λόγο

Αταλάντα - Κάλιαρι (16:00)

Αταλάντα: Με σπουδαία εμφάνιση κατάφερε να πάρει αρκετά εύκολα στο Διπλό στο Σαν Σίρο ενάντια στη Μίλαν με 0-2. Ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια και πέτυχε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Την τρίτη παίζει με την Νάπολι για το κύπελλο. Βρίσκεται στην 7η θέση και δείχνει πως η περσινή χρονία δεν ήταν πυροτέχνημα. Τραυματίας ο Παλομίνο.

Κάλιαρι: Έπαιξε άμυνα ενάντια στην Φιορεντίνα και τελικά δέχτηκε το γκολ στο 82 για το τελικό 0-1. Βρίσκεται στο +2 από τις θέσεις του υποβιβασμού. 2-3 γκολ οι 7/9 τελευταίους αγώνες. Δεν υπολογίζονται οι Ζάο Πέντρο, Ντεσένα και ο Τσιγκαρίνι.

Εκτίμηση: Χαμηλά ο άσος, το 2-3 γκολ έχει καλές πιθανότητες

Μπενεβέντο - Κιέβο (16:00)

Μπενεβέντο: Πλεόν δεν θεωρείται ατυχία να δέχεται γκολ στα τελευταία λεπτά αλλά ανικανότητα. Ήταν καλή ενάντια στη Τζένοα, μπορούσε να προηγηθεί όμως στο 90 δέχτηκε το 1-0 με πέναλντι και ηττήθηκε ξανά. Έτσι μετράει 1 βαθμό σε 18 αγωνιστικές. Over και g/g τα 7 από τα 10 τελευταία.

Κιέβο: Όλα έδειχναν πως θα συμβιβαστεί με την ισοπαλία ενάντια στη Μπολόνια όμως ένα "άτυχο γλίστρημα" στις καθυστερήσεις από τον Κατσιατόρε έφερε το τελικό 2-3. Στο 85 ο ίδιος παίχτης είχε πετύχει το 2-2. Μόλις ένα βαθμό στα τέσσερα τελευταία για την Κιέβο. Εκτός οι Κάστρο και Μετζιορίνι.

Εκτίμηση: Παρακολουθόντας το προηγούμενο παιχνίδι της Κιέβο μπήκαν πολλές υποψίες στο μυαλό μου για τη διαφάνεια αυτής της ομάδας, λίγα λεφτά στο άσο ημίχρονο, διπλό τελικό...

Μπολόνια - Ουντινέζε (16:00)

Μπολόνια: Σε ένα ματς με έντονες συγκινήσεις κατάφερε να πάρει το διπλό μέσα στο Κιέβο χάρη σε γκολ του Ντέστρο στο 90 μετά το λάθος του αμυντικού της Κιέβο. Από το 81 έπαιζε με 10 παίκτες ενώ ισοφαρίστηκε στο 85. Over οι 11 από της 14 τελευταίες αναμετρήσεις εντός έδρας. Εκτός οι Πόλι, Ντι Φραντσέσκο και Παλάσιο.

Ουντινέζε: Τρομερή εμφάνιση ενάντια στην Βερόνα, την κέρδισε κατακράτως με 4-0 και δεν την άφησε να πάρει ανάσα σε όλο το παιχνίδι. Πολύ βελτιωμένη μετά την αλλαγή προπονητή και πλέον από την μάχη για τη παραμονή ίσως παλέψει για την Ευρώπη. Over οι 7 στους 8 τελευταίους αγώνες εκτός έδρας. Εκτός ο Άντζελα.

Εκτίμηση: Τα στατιστικά μας οδηγούν στο Over

Ρόμα - Σασσουόλο (16:00)

Ρόμα: Ήταν πολύ καλή στο Τορίνο ενάντια στη Γιουβέντους, έφτιαξε και έχασε πολλές ευκαιρίες και γενικά ήταν καλύτερη, παρά την εικόνα του αγώνα ηττήθηκε με 1-0 χάρη σε γκολ του Μπενατία στο 18΄, δεύτερη σερί ήττα από ομάδα του Τορίνο μετά τον αποκλεισμό στο κύπελλο. Μόνη απουσία ο Ντεφρέλ.

Σασσουόλο: Τρίτη σερί νίκη, αυτή τη φορά ενάντια στη ντεφορμέ ίντερ. Χάρη σε ένα γκολ στο 34 και στον τερματοφύλακα της που απέκρουσε και πέναλντι κατάφερε να επικρατήσει με 1-0. Στο +5 από τη παραμονή δεν αναμένεται να κινδινεύσει. Over τα 9/12 τελευταία εκτός έρας.

Εκτίμηση: Δύσκολο για πρόβλεψη, no bet

Σαμπντόρια - ΣΠΑΛ (16:00)

Σαμπντόρια: Πολύ ωραίο παιχνίδι ενάντια στη Νάπολι, προηγήθηκε με γκολάρα στο 2 και ισοφαρίστηκε στο 16. Πήρε ξανά προβάδισμα 11 λεπτά μετά αλλα στο τέλος του ημιχρόνου ήταν πίσω στο σκορ με 3-2. Από το 77 είχε αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι παραπάνω. Εκτός οι Ζαπάτα, Ρίκι Άλβαρεζ και Λινέτι.

ΣΠΑΛ: Με το σκορ στο 0-2 στο 10 τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα, όμως έδειξε ότι δεν τα παρατάει ποτέ και ισοφάρισε σε 2-2 μέχρι το 70. Στις καθυστερήσεις γλύτωσε την ήττα από το δοκάρι. Κόστα, Μποριέλλο, Βαισάνεν είναι οι τραυματίες

Εκτίμηση: Πιθανό το goal/goal

Ίντερ - Λάτσιο (19:00)

Στατιστικά στοιχεία: 9-1-2

Ίντερ: Δεν σταματάει η κατρακύλα για την Ίντερ, έχασε και στο κύπελλο από τη Μίλαν στην παράταση και αποκλείστηκε από τον βασικό της στόχο. Στο πρωτάθλημα μετράει 2 συνεχόμενες ήττες μετά την ήττα και από τη Σασσουόλο με 1-0. Στο 50 ο Ικάρντι έχασε πέναλντι και την ευκαιρεία να ισοφαρίσει. Τραυματίες οι Μιράντα και Ντι Αμπρόζιο.

Λάτσιο: Πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου αφού επικράτησε με 1-0 επί της Φιορεντίνα. Στο πρωτάθλημα κέρδισε εύκολα με 4-0 τη Κροτόνε και παρέμεινε ψηλά στην βαθμολογία. Πολύ καλή εκτός έδρας επίδοση έχει φέτος η Λάτσιο ενώ έρχεται απο 15 όβερ στα 16 τελευταία. Μακροχρόνιες οι απουσίες.

Εκτίμηση: Κάπου πρέπει να σταματήσει το κακό της Ίντερ όμως η Λάτσιο εκτός έδρας είναι φοβερή, ζητούμενο το διπλό.