Ιταλία

Ανάλυση - προγνωστικά Serie A - 18η αγωνιστική (Σάββατο)

Το ντέρμπι ανάμεσα σε Γιουβέντους και Ρόμα είναι το σημαντικότερο παιχνίδι της ημέρας. Στο υπόλοιπο πρόγραμμα η Νάπολι φιλοξενεί την Σαμπντόρια και η Ίντερ δοκιμάζεται στην έδρα της Σασσουόλο.

Λάτσιο - Κροτόνε (13:30)

Λάτσιο: Παιχνίδι με έντωνες συγκινήσεις ήταν το τελευταίο της ενάντια στην Αταλάντα. Οι Λατσιάλοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 στο 22 αλλα κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 13 λεπτά χάρη σε δύο γκολ του Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς. Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο καθώς δέχτηκε το 3-2 με πέναλντι στο 50 και ισοφάρισε εν τέλει με τον Λουίς Αλμπερτο στο 79. Έιχε έπειτα ευκαιρίες για τη νίκη όμως συμβιβάστηκε με την ισοπαλία. Την τρίτη υποδέχεται τη Φιορεντίνα για το κύπελλο. Επιστρέφει από τη τιμωρία του ο Ιμόμπιλε.

Κροτόνε: Σπουδαία νίκη στο ντεμπούτο του νέου της προπονητή πέτυχε η Κροτόνε καθώς επικράτησε με 1-0 της Κιέβο. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Μπούντιμιρ στο 33 ενώ στο δεύτερο μέρος είχε ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα της. Με αυτή τη νίκη παρέμεινε στο +2 από τις θέσεις που οδηγούν στην Serie B. Τραυματίες οι Τουμινέλο, Ίσκο, Σίμιτς και Νάναλι.

Εκτίμηση: Πολύ σημαντική η επιστροφή του Ιμόμπιλε για τη Λάτσιο, άσος από ημίχρονο.

Νάπολι - Σαμπντόρια (16:00)

Στατιστικά στοιχεία: 8-4-0 στα 12 τελευταία

Νάπολι: Επέστρεψε στις νίκες ενάντια στην Τορίνο αρκετά εύκολα, πέτυχε τρία τέρματα μέχρι το 30 και στη συνέχεια έσβησε τις μηχανές και έκανε εξοικονόμιση δυνάμεων, το μόνο που κατάφερε η Τορίνο ήταν να μειώσε σε 1-3 με τον Μπελλότι. Στο κύπελλο επικράτησε με 1-0 επί της Ουντινέζε χάρη σε γκολ του Ινσίνιε ο οποίος ήρθε από τον πάγκο, στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει την Αταλάντα. Τραυματίες οι Γκουλάμ και Μίλικ.

Σαμπντόρια: Μόλις ένας βαθμός στα τελευταία τέσσερα για την Σαμπντόρια που δείχνει να ξεφουσκώνει μετά τη φοβερή εικόνα της τους προηγούμενους μήνες. Η ομάδα της Γένοβας ηττήθηκε με 0-1 από την Σασσουόλο χάρη σε γκολ του Μάτρι προς το τέλος του παιχνιδιού. Νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε εκτέλεση πέναλντι. Τραυματίες οι Ρινέτι και Άλβαρεζ.

Εκτίμηση: Με τη φόρμα που έχει η Σαμπντόρια είναι πολύ πιθανό να μην καταφέρει να προβάλει αντίσταση, άσος με χάντικαπ

Ουντινέζε - Βερόνα (16:00)

Ουντινέζε: Τεράστιο διπλό μέσα στο Μιλάνο πέτυχε η Ουντινέζε όπου επικράτησε με 1-3 της Ίντερ, σπάζωντας έτσι το αήττητο της και ρίχνοντας την από την κορυφή. Πήρε προβάδισμα στο 14 για να ισοφαριστεί ένα λεπτό αργότερα, παρά το γεγονός πως η Ίντερ ήταν καλύτερη κατάφερε να πετύχει άλλα 2 τέρματα στο 61 και στο 77 για το τελικό σκορ. Στο κύπελλο πάλεψε στο Σάο Πάολο όμως λύγισε με το τελικό 1-0 από τη Νάπολι και αποκλείστηκε από τον θεσμό. Στο πρωτάθλημα μετράει τρεις συνεχόμενες νίκες. Τραυματίες οι άντελα και Σαμίρ.

Βερόνα: Είναι γνωστο πως στο ποδόσφαιρο είναι δύσκολο να κερδίσεις την ίδια ομάδα δύο φορές μέσα στην ίδια βδομάδα. Αυτό απέδειξε η Βερόνα καθώς μετά την ήττα της στο Κύπελλο από τη Μίλαν με 3-0 εκτός έδρας, συνέτριψε με 3-0 την ίδια ομάδα στην έδρα της. Προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο και παρά τις αναγκαστικές αλλαγές κατάφερε να πετύχει άλλα 2 τέρματα στο δεύτερο. Τιμωρημένος ο Μπουχέλ ενώ τραυματίες είναι οι σημαντικοί Τσέρτσι και Βαλότι.

Εκτίμηση: Ομάδες που παίζουν χωρίς σκοπιμότητα, το g/g έχει το πρώτο λόγο.

Σασσουόλο - Ίντερ (16:00)

Σασσουόλο: Ήταν πολύ καλύτερη στην Γένοβα, έχασε απίστευτη ευκαιρία να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο, αστόχησε σε πέναλντι στο 83 όμως κατάφερε χάρη σε γκολ του Μάτρι να πάρει τους τρεις βαθμούς δείχνοντας ξανά πως είναι ομάδα εκτός έδρας. Στο κύπελλο ηττήθηκε με 2-1 από την Αταλάντα και αποκλείστηκε από την επόμενη φάση. Τραυματίες οι Ντελ Όρκο, Σένσι, Λετσέρτ, Αζαμπόνγκ.

Ίντερ: Τρομερό κάζο για την ομάδα του Μιλάνου η οποία ηττήθηκε με 1-3 εντός έδράς από την Ουντινέζε χάνωντας έτσι το φετινό αήττητο και την πρώτη θέση. Αν και ήταν καλύτερη, έμεινε πίσω στο 14 για να ισφοαρίσει ένα λεπτό αργότερα, στο δεύτερο μέρος όμως δέχτηκε 2 τέρματα και δε κατάφερε να αντιδράσει. Την Τετάρτη αντιμετωπίζει τη Μίλαν για τους 8 του κυπέλλου. Μοναδική απουσία ο Βεσίνο.

Εκτίμηση: Από σφαλιάρα έρχεται η Ίντερ αλλά η Σασσουόλο εντός δεν παίζεται, no bet

ΣΠΑΛ - Τορίνο (16:00)

ΣΠΑΛ: Έκανε το καθήκον της ενάντια στη Μπενεβέντο, μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 59 όμως ο Φλοκάρι με δύο προσωπικά γκολ την πήρε από το χέρι και την οδήγησε στην εκτός έδρας νίκη με 1-2. Θα μπορούσε να είχε επικρατήσε ευκολότερα όμως σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Αυτό ήταν το πρώτο φετινό διπλό ενώ παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη. Εκτός οι Κόστα, Κονατέ και Βαισάνεν.

Τορίνο: Έχασε με κάτω τα χέρια από τη Νάπολι εντός έδρας καθώς ήταν πίσω στο σκορ με 3-0 μόλις στο 30. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Μπελότι. Στο κύπελλο πέτυχε τεράστιο διπλό στην έδρα της Ρόμα, προηγήθηκε με 0-2 κόντρα στη ροή του αγώνα, δέχτηκε τη μείωση στο 85 όμως κατάφερε να κρατήσει το σκορ και να πάρει τη πρόκριση. Τραυματίες οι Ανσάλντι και Λιάλιτς.

Εκτίμηση: Είναι στα μέτρα της Τορίνο η Σπαλ όμως το παιχνίδι δεν θα είναι εύκολο, 2-3 γκολ

Μίλαν - Αταλάντα (19:00)

Στατιστικά στοιχεία: 6-5-3 στα 14 τελευταία

Μίλαν: Η πρόσληψη του Γκατούζο στο πάγκο είχε δημιουργήσει πολλές αντιδράσεις και ερωτηματικά, και ο λόγος αρχίζει να φαίνεται. Ντροπιαστική ήττα μέσα στην Βερόνα από τη τοπική ομάδα, ηττήθηκε κατα κράτος με 3-0. Δέχτηκε το πρώτο γκολ στο 24 και στη συνέχει εξαφανίστηκε από το γήπεδο. Τα άλλα δύο τέρματα ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο με τη Μίλαν να μη βγάζει καμία αντίδραση. Στο κύπελλο παραδόξως είχε κερδίσει την ίδια ομάδα με 3-0 εντός έδρας και θα αντιμετωπίσει την Ίντερ. Η διοίκηση έκλεισε τους παίκτες στο Μιλανέλο σε μια προσπάθεια να σοβαρευτούν. Εκτός οι Ρομανιόλι και Σούσο.

Αταλάντα: Φοβερό παιχνίδι ενάντια στη Λάτσιο, προηγήθηκε με 2-0 στο 22 αλλά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχε ισοφαριστεί, στη συνέχεια πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 50 όμως δεν άντεξε και δέχτηκε την ισοφάριση για το τελικο 3-3. Στο κύπελλο επικράτησε της Σασσουόλο με 2-1 εντός έδρας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Μοναδική απουσία ο Παλομίνο.

Εκτίμηση: Άγνωστο πως θα παρουσιαστεί η Μίλαν μετά την ήττα από τη Βερόνα, σκοράρει αρκετά η Αταλάντα, πιθανό το G/G

Γιουβέντους - Ρόμα (21:45)

Στατιστικά στοιχεία: 6 συνεχόμενες νίκες για τη Γιουβέντους.

Γιουβέντους: Κέρδισε εύκολα την Μπολόνια με 0-3, στο πρώτο ημίχρονο ο Πιάνιτς άνοιξε το σκορ ενώ το 0-2 έκανε ο Μάντζουκιτς, στην επανάληψη το τελικό σκορ σημείωσε ο Ματουιντί στο 64. Στο κύπελλο κέρδισε άνετα την Τζένοα με 2-0 και πέρασε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει την γειτόνισσα Τορίνο. Τραυματίες οι Μπουφόν, Χέβεντες και Ντε σίλιο. Επιστρέφει ο Κουαρντάντο και ο Μάντζουκιτς. Δεν έχει δεχτεί γκολ στα 7 τελευταία παιχνίδια.

Ρόμα: Αντιμετώπισε μια Κάλιαρι με 11 παίκτες πίσω από τη μπάλα, δημιούργησε ευκαιρίες, έχασε πέναλντι όμως στο 94 ο Φάζιο κατάφερε να κερδίσει τον φοβερό Κράνιο και να γράψει το τελικό 1-0. Στο κύπελλο δέχτηκε ήττα σοκ από την Τορίνο η οποία πέτυχε δύο γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα. Ευκαιρίες αρκετές για 10 τέρματα έφτιαξε η Ρόμα, είχε δύο δοκάρια, ξανά χαμένο πέναλντι αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1. Τραυματίες οι Κάρσντροπ και Ντεφρέλ.

Εκτίμηση: Δεν είναι πολλά τα ντέρμπι που ξέφυγαν στο σκορ φέτος, κλειστό αναμένεται και αυτό, άσος & under