Loading...
log in

Ιταλία

Ανάλυση - προγνωστικά Serie A - 17η αγωνιστική (Κυριακή)

Ευκαιρία να πλησιάσει στον 1 βαθμό από τη κορυφή έχει η Γιούβε που αγωνίζεται με απουσίες στη Μπολόνια, ντέρμπι ανάμεσα σε Αταλάντα και Λάτσιο, στη Βερόνα δοκιμάζεται η Μίλαν

Βερόνα - Μίλαν (13:30)

Βερόνα: Δεν μπορεί με τίποτα να τελιώσει τα παιχνίδια απέναντι στους υπόλοιπους ουραγούς. Προηγήθηκε με 0-2 στην έδρα της ΣΠΑΛ χάρη σε τέρματα του Τσέρτσι και του Κάσερες στο 55 και στο 69 αντίστοιχα όμως σε ένα διάστυμα δύο λεπτών (86-88) δέχτηκαν δύο απανωτά γκολ για το τελικό 2-2. Μεσοβδόμαδα έπαιξε με αλλαγές στο κύπελλο ενάντια στη Μίλαν και ηττήθηκε με 3-0. Τζακάνι και Φαρές θα απουσιάσουν.

Μίλαν: Επιτέλους νίκη για τη Μίλαν εντός έδρας, μετά από 3 μήνες κατάφερε να επικρατήσει δύσκολα ενάντια στη Μπολόνια με 2-1. Τα δύο τέρματα σημείωσε ο Μποναβεντούρα στο 10 και στο 76 ενώ στο 23 είχε ισοφαριστεί σε 1-1. Για το κύπελλο κέρδισε εύκολα εντός έδρας την σημερινή της αντίπαλο με 3-0 και θα αντιμετωπίσει την Ίντερ στην επόμενη φάση. Μακροχρόνιες οι απουσίες.

Εκτίμηση: Έδειξε και στο κύπελλο πως η Βερόνα είναι του χεριού της, διπλό

Κροτόνε - Κιέβο (16:00)

Κροτόνε: Η αλλαγή προπονητή δεν έφερε και αλλαγή στα αποτελέσματα καθώς ηττήθηκε με 2-1 από την Σασσουόλο εκτός έδρας. Θα μπορούσε να είχε πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας ενώ ο τερματοφύλακας της απέτρεψε το 3-1 στο 88 από το σημείο του πέναλντι. Τραυματίες οι Ναλίνι, Τουμινέλο, Ίσκο και ο Σίμιτς/

Κιέβο: Χάρη σε έναν φοβερό Σορρεντίνο κατάφερε να πάρει την ισοπαλία ενάντια στη Ρόμα. Ο ιταλός γκολκίπερ πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση και κράτησε μόνος του το 0-0. Μετράει 1 νίκη στα 7 τελευταία παιχνίδια και αυτή κόντρα στην ΣΠΑΛ. Τραυματίες οι Κάστρο και Γιαροζίνσκι.

Εκτίμηση: Μια ισοπαλία δεν θα χαλάσει καμία από τις δύο ομαδες

Μπολόνια - Γιουβέντους (16:00)

Μπολόνια: Ήταν καλή στο Μιλάνο απέναντι στη Μίλαν, έμεινε πίσω στο σκορ στο 10 και ισοφάρισε 15 λεπτά αργότερα. Στο δεύτερο ημίχρονο οπισθοχώρισε και δέχτηκε το 2-1 στο 75. Έπειτα είχε καλές στιγμές αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Έχει μόλις μια ισοπαλία στα τελευταία 11 παιχνίδια. Τραυματίες οι Ντι φραντσέσκο, Παλάσιο.

Γιουβέντους: Ήταν η μόνη που προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο στο ντέρμπι με την Ίντερ, δημιούργησε ευκαιρίες όμως δεν κατάφερε να πετύχει τέρμα και έτσι αρκέστηκε στην ισοπαλία. Με νίκη σήμερα θα φτάσουν στο -1 από τη κορυφή καθώς η Ίντερ γκέλαρε χθες. Δεν υπολογίζονται σήμερα οι Μπουφόν, Χέβεντες, Κιελίνι, Λιχτενστάινερ και ο Κουαντράντο.

Εκτίμηση: Με σημαντικές απουσίες και οι δύο ομάδες σε μια έδρα που η Ίντερ στραβοπάτησε το διπλό είναι υπερβολικά χαμηλό.

Σαμπντόρια - Σασσουόλο (16:00)

Σαμπντόρια: Ονειρικό ξεκίνημα ενάντια στην Κάλιαρι, βρέθηκε να προηγείται με 0-2 στο 19 και θα μπορούσε να πετύχει αλλά 2 τέρματα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Τελείως διαφορετική εικόνα στην επανάληψη, δέχτηκε δύο γκολ σε 5 λεπτά και αρκέστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Την Τετάρτη ηττήθηκε με 3-2 από τη Φιορεντίνα στο κύπελλο και αποκλείστηκε από τον θεσμό. Λινέτι και Ρίκι Άλβαρεζ είναι οι απουσίες.

Σασσουόλο: Την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη πέτυχε η Σασσουόλο καθώς επικράτησε με 2-1 επί της Κροτόνε σε ένα παιχνίδι που η ισοπαλία θα ήταν δικαιότερο αποτέλεσμα. Την Τετάρτη θα αντιμετωπίσει την Αταλάντα για το κύπελλο. Τραυματίες οι Ντελ Όρκο, Λετσέρτ, Σένσι, Μπιοντίνι.

Εκτίμηση: Παίζεται ο άσος κοντά στον διπλασιασμό.

Φιορεντίνα - Τζένοα (16:00)

Φιορεντίνα: Πολύ καλή εμφάνιση στη Νάπολι, θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο ενώ στο δεύτερο είχε παθητικό ρόλο. Καλό αποτέλεσμα εν τέλει το 0-0 και ο βαθμός της ισοπαλίας. Στο κύπελλο ξεπέρασε το εμπόδιο της Σαμπντόρια με 3-2 χάρη σε πέναλντι στο 90. Αγωνιστικά η ομάδα είναι πλήρης.

Τζένοα: Προηγήθηκε εντός ενάντια στην Αταλάντα στο 4 όμως δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το μάτς καθώς δέχτηκε δύο γρήγορα γκολ απ το 46 μέχρι το 52 ενώ ο Περίν την γλύτωσε από περισσότερα. Την Τετάρτη δοκιμάζεται στο Τορίνο ενάντια στην Γιουβέντους για το κύπελλο. Ριγκόνι και Πελέγκρι είναι οι απουσίες.

Εκτίμηση: Αρκετά κλειστή ομάδα η Τζένοα, πιθανό το under

Αταλάντα - Λάτσιο (21:45)

Αταλάντα: Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στη Γένοβα όμως κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα και να φύγει με τους τρεις βαθμούς χάρη σε 2 γρήγορα γκολ από το 46 μέχρι το 52. Στο κύπελλο θα υποδεχθεί την Σασσουόλο την επόμενη βδομάδα. Δύο εώς τρία γκολ σημειώθηκαν στα 6 από τα 7 τελευταία της παιχνίδια. Τιμωρημένος ο Ντε Ρόον.

Λάτσιο: Χάρη σε μια σκανδαλώδες απόφαση του διαιτητή στερήθηκε πέναλντι και τον Ιμόμπιλε με κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρια. Έτσι παίζοντας με 10 για 45 λεπτά δεν κατάφερε να κάνει κάτι και ηττήθηκε εντός έδρας από το Τορίνο με 1-3.  Μεσοβδόμαδα κέρδισε με 4-1 την Τσινταντέλα για το κύπελλο. Τιμωρημένος ο Ιμόμπιλε ενώ τραυματίες είναι οι Ντι Τζενάρο και ο Νάνι.

Εκτίμηση: Χάνει μεγάλο μέρος της δυναμικότητας της χωρίς τον Τσίρο η Λάτσιο, 2-3 γκολ η τίποτα.