Ιταλία

Ανάλυση - προγνωστικά Serie A - 13η αγωνιστική (Κυριακή)

Rotation στην Γιουβέντους εν οψει Μπαρτσελόνα, να επιστρέψει στις νίκες θελει η Ίντερ, μάχες στην ουρά της βαθμολογίας.

Κροτόνε - Τζένοα (13:30)

Κροτόνε: Τεράστια νίκη τόσο βαθμολογικής όσο και ψυχολογικής σημασίας πήρε μέσα στη Μπολόνια με 2-3. Έμεινε πίσω στο 37, ισοφάρισε άμεσα σε 1-1 και στο 45 δέχτηκε το 2-1. Σε διάστημα δύο λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο ΄(68-70) σημείωσε δύο τέρματα για το τελικό 2-3 που την έφερε στο +6 από τις τελευταίες θέσεις. Κραγκλ, Τουμινέλο και Πάβλοβιτς οι απουσίες.

Τζένοα: Έχασε με κάτω τα χέρια στο ντέρμπι ενάντια στην Σαμπντόρια, δέχτηκε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και δεν απείλησε καθόλου, αυτό το παιχνίδι ήταν και το τελευταίο του Γιούριτς στο πάγκο καθώς νέος προπονητής ανέλαβε ο Μπαλαρντίνι. Δεν έχει απουσίες η Τζένοα μένει να δούμε πως θα παραταχτεί μετά την αλλαγή προπονητή και κλίματος.

Εκτίμηση: Πάντα μια ομάδα που έχει καινούριο προπονητή είναι επικίνδυνη, Χ2

Μπενεβέντο - Σασσουόλο (16:00)

Μπενεβέντο: Συγκινιτική εμφάνιση μέσα στο Τορίνο, προηγείται με 0-1 στο ημίχρονο ενάντια στη πρωταθλήτρια με απευθείας εκτέλεση φαούλ του Τσιτσιρέτι, στο δεύτερο ημίχρονο όμως λυγίζει και δέχεται δύο τέρματα για την ανατροπή. Στη συνέχεια πιέζει αρκετά αλλά δεν καταφέρνει να φτάσει στην ισοφάριση. Αυτή ήταν η 12η ήττα σε 12 παιχνίδια για τη νεοφώτιστη. Λουτσίονι, Ιεμέλο, Κόστα.

Σασσουόλο: Ακόμη μια τραγική εντός έδρας εμφάνιση, ηττήθηκε με 0-2 από μια κακή Μίλαν χωρίς να αξίζει τίποτα περισσότερο στο ματς. Έχει πετύχει 1 γκολ στα 6 εντός έδρας παιχνίδια που έχει δώσει, και γι αυτό έχει ρεκόρ 0-2-4 εντός έδρας. Τις δύο νίκες της τις εχει κάνει εκτός. Επιστρέφει σήμερα ο Σημαντικός Μπεράρντι.

Εκτίμηση: Σε άνοδο ήταν η Μπενεβέντο πριν τη διακοπή, δεν γίνεται να χάσει όλα τα παιχνίδια της και η Σασσουόλο είναι καλή ευκαιρία για να πάρει τους πρώτους της βαθμούς.

Ουντινέζε - Κάλιαρι (16:00)

Στατιστικά στοιχεία: 16-9-1 συνολική παράδοση

Ουντινέζε: Έρχετε απο αγωνιστική απραξία τρίων βδομάδων καθώς το παιχνίδι με τη Λάτσιο αναβλήθηκε λόγο καιρικών συνθηκών, στο τελευταίο της παιχνίδι κέρδισε εντός την Αταλάντα με 2-1, αποτέλεσμα που κράτησε τον προπονητή της στον πάγκο, τραυματίες οι Λάρσεν, Χάλφρεντσον.

Κάλιαρι: Μένει πίσω στο σκορ στα πρώτα 10 λεπτά, χάνει πέναλντι στο 11 αλλά ισοφαρίζει στο 28. Στη συνέχεια πιέζει για το δεύτερο γκολ με τη λύτρωση να έρχεται στο 85 με τον Φαράγκο για το τελικό 2-1 επί της Βερόνα. Δεν έχει ισοπαλία στα τελευταία 21 παιχνίδια της. Δεν έχει κάποια σημαντική απουσία και θα παραταχτεί πλήρης.

Εκτίμηση: Η λάτσιο χθες έδειξες πως η αγωνιστική απραξία παίζει μεγάλο ρόλο, κοιτάμε προς τα δεξιά.

Σαμπντόρια - Γιουβέντους (16:00)

Στατιστικά στοιχεία: 2-3-4 τη τελευταία δεκαετία.

Σαμπντόρια: Έδειξε για ακόμη μια φορά πως είναι το αφεντικό της πόλης, χωρίς να κάνει σπουδαία εμφάνιση πέρασε αέρα με 0-2 από το γήπεδο της Τζένοα και διατήρησε τις ελπίδες τις για ευρώπη ζωντανές. Διαθέτει την τέταρτη καλύτερη επίθεση πίσω από Νάπολι, Γιουβέντους και Λάτσιο. Καμία απουσία δεν έχουν οι Γενοβέζοι για τη σημερινή αναμέτρηση.

Γιουβέντους: Δυσκολεύτηκε πάρα πολύ ενάντια στην Ουραγό Μπενεβέντο, πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 0-1 αλλά κατάφερε να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι χάρη σε γκολ του Ιγκουαίν και του Κουαδράδο. Την Τετάρτη έχει πολύ σημαντικό παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα και αναμένεται να κάνει rotation σήμερα. Τραυματίες οι Μπεντακούρ και πιάτσα.

Εκτίμηση: Καλή επίθεση η Σαμπ, με το μυαλό στη Τετάρτη η Γιούβε, από ένα goal για κάθε ομάδα.

ΣΠΑΛ - Φιορεντίνα (16:00)

ΣΠΑΛ: Απογοητευμένοι είναι στην ΣΠΑΛ με την ισοπαλία στο Μπεργκάμο ενάντια της Αταλάντα καθώς θα μπορούσαν να είχαν πάρει το διπλό. Έμειναν πίσω στο σκορ, ισοφάρισαν στο 62 και 5 λεπτά μετά πήραν αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο τελευταίο λεπτό είδαν τι μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Κόστα και Αντενούτσι οι τραυματίες.

Φιορεντίνα: Μπορεί να ισοφάρισε την Ρόμα δύο φορές όμως στο τέλος έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο καθώς ηττήθηκε με 2-4. Ο Πιόλι απέδειξε για ακόμη μια φορά πως είναι πελάτης της Ρόμα. Στόχος η έξοδος στην Ευρώπη όμως θα είναι αρκετά δύσκολο να το πετύχει. Τραυματίες οι Μπαντέλι και Τέρο.

Εκτίμηση: Με αμυντικούς προσανατολισμούς θα πάει η ΣΠΑΛ, καλή επιλογή το Χ

Τορίνο - Κιέβο (16:00)

Στατιστικά στοιχεία: 8-4-1

Τορίνο: Μεγάλη εμφάνιση στο Μιλάντο ενάντια στην Ίντερ, πήρε προβάδισμα στο 60 με τον Φάλκε αλλά δε κατάφερε να το κρατήσει μέχρι τέλος καθώς ισοφαρίστηκε στο 79 για το τελικό 1-1. Στόχος η έξοδος στο Europa Leauge. Τραυματίες οι Μπαρέκα και Σαντίκ.

Κιέβο: Με 11 παίχτες πίσω από τη σέντρα αντιμετώπισε τη Νάπολι και κατάφερε να πάρει το 0-0 που ήθελε, δεν απείλησε την αντίπαλο της παρά μόνο ελάχιστα. Έχει κερδίσει μόλις το 1 στα 5 τελευταία παιχνίδια της, η διακοπή της έκανε καλό. Τραυματίες οι Στόπερ Νταινέλι και Γκαμπερίνι.

Εκτίμηση: Για τέτοια παιχνίδια ζει η Κιέβο, αντιπάλους που δεν κοιτούν την άμυνα παρα μόνο την επίθεση, δεν θα με εκπλήξει αν κερδίσει σήμερα.

Ίντερ - Αταλάντα (21:45)

Στατιστικά στοιχεία: goal/goal τα 7/10 τελευταία

Ίντερ: Έμεινε στο 1-1 με τη Τορίνο εντός έδρας και έχασε την ευκαιρεία να πιάσει τη Νάπολι στη πρώτη θέση της βαθμολογίας. Αρκετά φλύαρη και χωρίς ουσία στο πρώτο μέρος, έμεινε πίσω στο 59 με τον Φάλκε ενώ ισοφάρισε 20 λεπτά αργότερα με τον Έντερ. Στο τέλος έχασε μεγάλη ευκαιρεία για να πάρει τη νίκη. Δεν έχει χάσει ακόμη φέτος. Παίζει κανονικά ο Σταρ Ικάρντι.

Αταλάντα: Σε ένα παιχνίδι που θα περίμεναν να κερδίσει είναι ευχαριστημένη με την ισοπαλία. Έμεινε στο 1-1 ενάντια στη ΣΠΑΛ στο Μπεργκάμο, βρέθηκε μπροστα στο σκορ αλλά ισοφαρίστηκε στο 62. Πέντε λεπτά αργότερα έμεινε με 10 και πιέστηκε για το 1-2, στο τελευταίο λεπτό μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρεία για την ισοφάριση. Φρόιλερ, Καλντάρα και Σπινατσόλα δεν υπολογίζονται.

Εκτίμηση: Πιθανή επιστροφή στις νίκες για την Ίντερ, Άσος.